warsztaty rękodzielnicze

10 kwietnia (środa) o godz.17.15 w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie
odbyły się warsztaty rękodzielnicze o tematyce PAPIEROWA BIŻUTERIA.

W ramach spotkania można było  zaprojektować i wykonać oryginalny naszyjnik,
kolczyki czy bransoletkę. Pomysłów nie brakowało.Wyjątkowa biżuteria będzie cieszyła przez długie lata, pomimo tego, że zrobiona z papieru.

 

DSCN0097

Posted in Sprawy wewnętrzne | Leave a comment

kurs PCK

Olsztynski-PCK-kompletuje-wyprawki_newsFull1

3 kwietnia wychowankowie brali udział w szkoleniu z zakresu udzielania
pierwszej pomocy przedmedycznej. Pani ratownik medyczny Alicja Pochmara szczegółowo omawiała czynności ratunkowe, które należy podjąć będąc świadkiem wypadku. Młodzież miała okazję przećwiczyć resuscytację krążeniowo-oddechową, sposoby postępowania w razie złamania oraz układanie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej.
Patronat nad szkoleniem objął Polski Czerwony Krzyż.

 

Posted in Kronika wydarzeń, Sprawy wewnętrzne, wydarzenia minione | Leave a comment

AKCJA CHARYTATYWNA  „Zdążyć przed Mikołajem…” 29 listopada 2013r.

Już od października przygotowywaliśmy się do kiermaszu bożonarodzeniowego, którego celem było zebranie środków na pomoc dla chorego na mukowiscydozę
Sławka Mandzewskiego  (www.mukolek.pl) podopiecznego Fundacji MATIO.
To pod jej skrzydłami przebiegała cała akcja.
Internat plastyczny zamienił się w „aniołowo”. Miło było patrzeć jak wychowankowie wykonują ozdoby świąteczne.  Panowie muzycy również nie próżnowali i,  ku ich zaskoczeniu,  odkryli umiejętności rękodzielnicze  podczas wykonywania świec . Nasze muzyczki,  te młodsze i te trochę starsze, świetnie się bawiły poznając tajniki technik Iris Folding i decoupage. Owocem tych zmagań były oryginalne  kartki i bombki bożonarodzeniowe.
Nadszedł ten dzień, kiedy wszystkie prace powędrowały na pięknie przystrojony stół, skutecznie przyciągający uwagę zainteresowanych akcją. W efekcie, ku naszemu zaskoczeniu, sprzedaliśmy wszystkie anioły, świece, bombki … kartki. Och, co to była za radość, gdy z puszki wyciągnęliśmy 850 złotych. Następnego dnia nasz skarbnik Monika Śliwińska z dumą  wpłaciła całą kwotę na konto Fundacji   www.mukowiscydoza.pl.

 

 

 

 

Posted on by Sabina Ślusarek | Leave a comment

Otrzęsiny 2018

W dniu 17 października, podczas „Otrzęsin na tropikalnej wyspie”, po raz kolejny uroczyście powitaliśmy w naszym gronie nowych mieszkańców internatu. W hawajskim klimacie, przy poczęstunku z owoców egzotycznych, mieliśmy okazję do wspólnej zabawy, której jak zwykle towarzyszyła spora dawka śmiechu. Pojawiły się zagadki dźwiękowe
a także konkurencje ruchowe, które pobudziły nasz apetyt. Porcja ulubionej pizzy zaspokoiła głód, a i udekorowane imiennie kubki, sprezentowane przebranym na kolorowo bohaterom wieczoru, można było wypróbować na miejscu. Nie mogło się oczywiście obyć bez tradycyjnego ślubowania oraz życzeń ze strony gości, którzy dzielili z nami te radosne chwile.
W imieniu całej społeczności internackiej dziękujemy za przyjęcie zaproszenia pani dyrektor Bernadecie Stańczyk oraz pani Beacie Zagórskiej, które ponownie zaszczyciły nas swoją obecnością.

Posted in Kronika wydarzeń, Sprawy wewnętrzne | Leave a comment

Pożegnanie Maturzystów 2018

W marcu odbyła się już ostatnia impreza internatowa w tym roku szkolnym – Pożegnanie Maturzystów. Głównymi organizatorami programu artystycznego byli Jakub Kupiec oraz Patrycja Lorenc. Młodzież przygotowała prezentację ze zdjęciami, które przedstawiały najpiękniejsze chwile  w internacie. Na twarzach maturzystów pojawiły się radość
i wzruszenie…Pani dyrektor Bernadeta Stańczyk życzyła wychowankom powodzenia zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym. Nie zabrakło również ciekawych wspomnień wychowawców, których reprezentował Pan Roman Drynda. Maturzyści otrzymali pamiątkowe zdjęcia w ozdobnej ramce, by  spędzony tu czas pozostał w ich pamięci na długo. Całość spotkania dopełnił słodki poczęstunek.

Posted in Kronika wydarzeń, Sprawy wewnętrzne, wydarzenia minione | Leave a comment

Jubileusz 80-lecia

20 stycznia 2018r. w sali koncertowej naszej szkoły odbyła się uroczysta gala 80-lecia Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Katowicach. Podczas uroczystości Pani Dyrektor Bernadeta Stańczyk nagrodziła okolicznościowymi medalami  zasłużonych pedagogów szkoły.
W gronie  zaszczyconych tym wyróżnieniem osób znalazła się nasza wychowawczyni internatu, była  kierownik Pani Maria Sikora. Drogiej Pani Profesor składamy serdeczne gratulacje życząc dużo zdrowia i radości z pracy z naszą młodzieżą.
Obszerną relację z uroczystości i koncertu można znaleźć na stronie internetowej szkoły.

Posted in Kronika wydarzeń, wydarzenia minione | Leave a comment

Spotkanie wigilijne 2017

         Gwiazdka tuż, tuż. Święta coraz bliżej. Atmosfera świąteczna udziela się wszystkim z każdym dniem bardziej. Dla każdego Święta Bożego Narodzenia, to czas szczególny. Nie tylko jako wydarzenie religijne ale także to czas odpoczynku. Jest to doskonały moment aby spotkać się razem, odetchnąć, zaśpiewać kolędę i złożyć sobie życzenia.
        Spotkanie odbyło się 23 grudnia 2017.Pani dyrektor Bernadeta Stańczyk złożyła ciepłe życzenia wszystkim zebranym. Uczniowie szkoły muzycznej postarali się aby podczas spotkania rozbrzmiewało radosne kolędowanie.  
        Na szczególne wyróżnienie zasługują chóralne występy kolędowe  segmentu żeńskiego i męskiego. Segment plastyczny reprezentowała uczennica klasy II ZPSM Patrycja Trzebińska, która wykonała utwór z musicalu metro  „Uciekali”. Po występach  ksiądz Michał Stefan odczytał fragment Pisma Świętego o Bożym Narodzeniu a potem wszyscy symbolicznie podzieliliśmy się opłatkiem.
       To był udany wieczór, przy świątecznym stole było nam dobrze razem. Śpiew, rozmowy i gesty serdeczności wypełniały świetlicę szkolną. Chcieliśmy aby to spotkanie trwało jak najdłużej.
         W tym miejscu warto wspomnieć tych dzięki którym to spotkanie można zaliczyć do udanych. Konferansjerkę poprowadzili: Patrycja Lorenc i Szymon Perczyński. Przygotowaniem nagłośnienia zajął się Marek Świerczek. O zaproszenia zadbała Julia Białek, plakaty wykonał Oskar Francuz. Program artystyczny przygotowali uczniowie z Młodzieżowej Rady internatu pod przewodnictwem Jakuba Kupca, Patrycji Lorenc i Marysi Dębiny.
Jak zwykle młodzież mogła liczyć na wsparcie i pomoc wychowawców: Pani Marii Sikory, Pani Moniki, Wolskiej, Pani Anny Siedlaczek i Pana Tomasza Tomicy.Uczniowie szkoły muzycznej postarali się aby podczas spotkania rozbrzmiewało radosne kolędowanie.


 

 

 

 

Posted in Kronika wydarzeń, wydarzenia minione | Leave a comment

Otrzęsiny 2017

 

 

 

18 października 2017 w świetlicy szkolnej odbyła się nasza coroczna impreza na część nowoprzyjętych mieszkańców internatu.  Tematem przewodnim Otrzęsin była bajka 101 Dalmatyńczyków, gdyż w tym roku nas wszystkich: mieszkańców i naszych wychowawców jest właśnie tylu.
Imprezę poprowadzili Patrycja Lorenc jako Cruella de Moon i jej asystent Oskar Francuz. Nasi „ostrząsani” bohaterowie wcielili się w role dalmatyńczyków i podczas kilku konkurencji musieli wykazać się sprawnością fizyczną, umiejętnościami społecznymi oraz wiedzą godną mieszkańca internatu.

Posted in Kronika wydarzeń, wydarzenia minione | Leave a comment

Pożegnanie Maturzystów 2017

Nadeszła chwila rozstania. Maturzyści – jako honorowi goście – po raz ostatni uczestniczyli w dorocznej wiosennej imprezie.
Uroczystość miała miejsce w świetlicy szkolnej POSM II st. w Katowicach, gdzie 15 marca
o godzinie 18 mieszkańcy internatu żegnali najstarszych kolegów i koleżanki.
Imprezę poprowadziła niezrównana w tej roli Ania Makosz.
Pożegnanie uświetniła swoją obecnością pani Dyrektor Bernadeta Stańczyk, która wygłosiła słowo wstępne.
Pan Kierownik Zbigniew Stańko żegnał maturzystów przemawiając do nich oraz wręczając im upominki. Zdjęć ostatniego rocznika wszyscy się spodziewali, ale birety wprawiły czcigodnych gości w dobry humor. Gwoździem programu artystycznego były wierszyki dedykowane tegorocznym absolwentom. Było miło, a smaczne pączki osłodziły chwile rozstania.

 

Posted in Kronika wydarzeń | Leave a comment

Spotkanie opłatkowe 2016

21.12 2016 o godz. 18 w świetlicy szkolnej odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe mieszkańców internatu w którym uczestniczyli Pani Dyrektor Bernadeta Stańczyk, kierownik Zbigniew Stańko, ksiądz Michał Stefan oraz wychowawcy.

Posted in Kronika wydarzeń | Leave a comment

Otrzęsiny 2016

Od pierwszego dnia nowego roku szkolnego, pojawiła się nieznana grupa osobników, krążąca po naszym internacie. Byli w różnym wieku i różnej płci. Byli nieśmiali, wystraszeni, nieufni. Mimo to było widać, że chcą się zadomowić
w internacie na stałe. Domyśliliśmy się, że to najprawdziwsze KOTY.
Postanowiliśmy sprawdzić, czy bramy internatu powinny być dla nich otwarte i poddać ich próbie sprawnościowej, w której  wykażą się odwagą, wytrwałością, mądrością
i sprytem.
             Dzień 19.10.2016 był dniem, w którym miała dokonać się ocena przyszłych internatowców. Świadkami tej niezwykłej imprezy, zwanej OTRZĘSINAMI, była młodzież internacka, wychowawcy i zaproszeni goście.
             Oficjalnego otwarcia z dużą dozą humoru, dokonała Pani dyrektor Bernadeta Stańczyk i Pan kierownik Internatu Zbigniew Stańko.
           Ania Makosz i Dawid Mrozek w regionalnych strojach, posługując się gwarą śląską,
z dużym wdziękiem i humorem poprowadzili imprezę. Oboje byli ozdobą Otrzęsin, ale i tak najważniejsze były tzw. „KOTY”, które zostały powitane chlebem, solą i z przytupem, bo muzyka śląska wypełniała przestrzeń świetlicy.
          Konkurencje sprawnościowe miały ocenić, czy KOTY kwalifikują się do przyjęcia ich
w szeregi braci internackiej.
Wszyscy z dużym zaangażowaniem i ambicją wykonywali zadania jakie przed nimi stawiano. KOTY egzamin zdały. Wszyscy złożyli przysięgę i z KOTÓW stali się pełnoprawnymi mieszkańcami internatu. Na pamiątkę tej podniosłej chwili otrzymali
z
rąk Pani Marii Sikory pamiątkowe łyżeczki.
Zwieńczeniem tej uroczystej chwili był poczęstunek w postaci pizzy, coca coli i słodkiej czekolady. Wszyscy świetnie się bawili co można było zauważyć po uśmiechniętych twarzach.
W organizację Otrzęsin zaangażowani byli:
Ania Makosz         - główny konstruktor imprezy, prowadzenie.
Dawid Mrozek       - prowadzenie, oprawa muzyczna, nagłośnienie.
Sandra Brzęczek    – fotografia.

Plastyczki:             -Marysia Bąk, Ania Trzcionka i Klaudia Kubica zadbały o wystrój        sali. Namalowały trzy koty symbolizujące segmenty internatów S1,S2,S3.
Salę przygotowali i porządkowali ją po imprezie: Jakub Wybraniec, Mikołaj Matyja, Adam Tkaczyk, Szymon Perczyński, Piotr Klocek, Bartek Maciążek.
Pomocą służyli nasi wychowawcy: Maria Sikora, Anna Siedlaczek, Monika Wolska,Tomasz Tomica.

 

Posted in Kronika wydarzeń | Leave a comment

Nabór do internatu

Uczniowie ZPSM w Katowicach, którzy starają się o zakwaterowanie w internacie a nie są jego mieszkańcami,  proszeni są o składanie wniosków do sekretariatu szkoły.
Druk zgłoszeniowy można pobrać z naszej strony:  zakładka  o internacie – karta informacyjna.

Posted in Sprawy wewnętrzne | Leave a comment

pożegnanie maturzystów 2016

16 marca 2016 roku młodzież internatu pożegnała swoich starszych kolegów – maturzystów. Uroczystość odbyła się w świetlicy ZPSM z udziałem Pani Dyrektor Bernadety Stańczyk, kierownika Zbigniewa Stańko i wychowawców.
Zarówno Pani Dyrektor jak i Pan Kierownik podsumowali w ciepłych słowach pobyt maturzystów w internacie i złożyli im życzenia w imieniu swoim i wychowawców.
Młodsi koledzy zadbali o to, by wieczór ten utkwił w pamięci absolwentów, uświetniając go występem solowym Ani Makosz, podarunkami w postaci kubeczków z dedykacjami
i zdjęciem grupowym.
Filmiki z udziałem Ani Makosz i Marty Oleksy, przedstawiające charakterystyczne scenki
z życia mieszkańców internatu, stanowiły zarówno element rozweselający jak
i rozczulający.
Przy skromnym poczęstunku młodzież miała okazję bawić się, porozmawiać i pożartować. Impreza była udana, dzięki tym, którzy poświęcili swój czas na jej zorganizowanie.
Szczególnie przyczynili się: Dawid Mrozek, Lidia Bakun, Julia Kracla, Marta Oleksy, Ania Makosz. Pomocą służyli wychowawcy: Maria Sikora, Roman Drynda i Anna Siedlaczek.

 

Posted in Kronika wydarzeń, wydarzenia minione | Leave a comment